Badanie osadu ściekowego – komu zlecić?

Badanie osadu ze ścieków jest skutecznym sposobem na to, aby na bieżąco sprawdzać efektywność oczyszczalni ścieków. Wiele osób jednak zastanawia się komu zlecić jego wykonanie. W dalszej części artykułu przybliżymy ten temat i postaramy się odpowiedzieć na towarzyszące mu pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości. 

W jakich wypadkach wykonuje się badanie osadu ściekowego? 

Badanie osadu ściekowego to bardzo ważny element monitorowania efektywności działania oczyszczalni ścieków. Osad ściekowy jest produktem końcowym procesu oczyszczania i zawiera substancje, które nie zostały usunięte wcześniej w procesie. Badanie składu chemicznego osadu pozwala na określenie, jak skutecznie oczyszczalnia usuwa różne rodzaje zanieczyszczeń. Badanie ilościowe osadu jest w stanie wykazać jak szybko jest on tworzony i usuwany z oczyszczalni. To bardzo ważne, ponieważ zbyt duża ilość osadu może powodować problemy związane z przepływem i magazynowaniem oraz zwiększać koszty utrzymania oczyszczalni.

Badanie osadu ściekowego jest również ważne w celu identyfikacji i rozwiązywania problemów związanych z procesem oczyszczania. Na przykład, jeśli osad jest zbyt płynny lub zawiera dużo tłuszczu, może to wskazywać na problem z usuwaniem tłuszczów z oczyszczalni ścieków. W takim przypadku należy podjąć działania w celu poprawy procesu usuwania tych substancji. Więcej informacji na temat badania osadów ściekowych znajdziesz na stronie internetowej:  
https://bwquark.pl/badania-osadow-sciekowych/

Na czym polega badanie osadu ściekowego? 

Badanie osadu ściekowego polega na pobraniu próbki osadu z oczyszczalni ścieków i przeprowadzeniu szeregu analiz laboratoryjnych, aby określić jego skład chemiczny i ilościowy.

Analizy chemiczne mogą być wykonywane na osadzie ściekowym, obejmują między innymi:

  • Analizę składu suchej masy, czyli określenie zawartości substancji organicznych i nieorganicznych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, pierwiastki śladowe itp.
  • Analizę zawartości tlenu rozpuszczonego, czyli określenie ilości tlenu, który jest potrzebny do utrzymania procesów biologicznych w oczyszczalni
  • Analizę zawartości azotu i fosforu, czyli określenie ilości tych pierwiastków, które są ważne dla procesów biologicznych i mogą być przyczyną nadmiernego rozwoju glonów w oczyszczalni

Analizy ilościowe mogą natomiast być wykonywane na osadzie ściekowym. Obejmują one między innymi:

  • Analizę zawartości osadów, czyli określenie ilości osadów, które tworzą się na dnie oczyszczalni
  • Analizę objętościową, czyli określenie ilości osadów w stosunku do objętości ścieków przepływających przez oczyszczalnię

Wyniki tych analiz pozwala na określenie efektywności działania oczyszczalni, identyfikację problemów związanych z procesem oczyszczania i podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Wiesz już, na czym polega badanie osadów ściekowych. Komu zlecić ich wykonanie? 

Badanie osadu ściekowego – komu zlecić? 

Wiele osób zastanawia się komu zlecić badanie osadu ściekowego, aby wyniki były jednoznaczne i całkowicie wiarygodne. W tym celu należy zlecić je wykwalifikowanym specjalistom posiadającym odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. Polskie Centrum Akredytacji (PCA) jest organem państwowym, który nadzoruje i akredytuje laboratoria, które przeprowadzają badania osadu ściekowego. Laboratoria te muszą spełnić określone wymagania i przejść proces akredytacji, aby móc oferować swoje usługi.

Warto również sprawdzić, czy dane laboratorium posiada certyfikaty odpowiednich organizacji, takie jak Polskie Towarzystwo Inżynierii Sanitarnej i Wodnej (PTISiW) lub Europejska Federacja Laboratoriów Analitycznych (EFLA). To właśnie te certyfikaty potwierdzają, że laboratorium ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby przeprowadzać tego typu badania. Najlepszym sposobem na sprawdzenie efektywności oczyszczalni ścieków jest badanie osadów ściekowych. Komu zlecić to zadanie? Najlepiej wybierać certyfikowane laboratoria, które cieszą się dobrymi opiniami specjalistów.