Czy pompa ciepła pracuje cały czas?

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Coraz częściej rankiem dochodzimy już do temperatur bliskich zeru, co oczywiście w pełni rozpoczyna w Polsce czynny okres grzewczy. Zastanawiasz się, czy inwestycja w pompę ciepła ma sens? Chcesz wiedzieć na czym polega jej działanie? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł!

Na czym polega działanie pompy ciepła? 

Technologia rozwija się z roku na rok i wiele osób dziwi się w jak ogromnym tempie to następuje. Widzimy to tak naprawdę na każdym kroku, w sklepach, w motoryzacji czy nawet w naszych mieszkaniach! Nowoczesne budownictwo jest bogate we wszelkie ekologiczne rozwiązania. Tym samym ogromną popularnością cieszy się fotowoltaika, która wykorzystuje odnawialne źródła energii w postaci promieni słonecznych, dzięki którym możemy pozyskiwać prąd zdecydowanie tańszym kosztem niż standardowo. 

Oczywiście fotowoltaika nie jest jedynym ekologicznym rozwiązaniem, które możemy zastosować w swoim gospodarstwie domowym. W ostatnich miesiącach na językach wielu osób są pompy ciepła, które również wspierają ekologię, a jednocześnie zapewniają nam ciepło w domu oraz ciepłą wodę użytkową. Zastanawiasz się na czym polega działanie takich pomp ciepła? W obiegu pompy ciepła w Sieradzu znajduje się specjalistyczny płyn, który przy niskich temperaturach zamienia się w gaz, przez co pobiera ciepło z otoczenia. Taki gaz wtłaczany jest do sprężarki, a jego temperatura oczywiście rośnie. Co ciekawe, nie wiele osób o tym wie, ale pompa ciepła może działać przez cały rok! W okresie grzewczym skutecznie ogrzewa dom oraz wodę użytkową, natomiast w okresie letnim działają one całkowicie odwrotnie, a więc chłodzą nasze mieszkanie. Tym samym nie ma potrzeby zakupu dodatkowych urządzeń chłodzących takich jak klimatyzatory czy wiatraki. W takiej sytuacji montaż pompy ciepła staję się świetną inwestycją, którą z pewnością warto rozważyć w swoim gospodarstwie. Może nam ona zapewnić komfort mieszkania zarówno w zimie, jak i w lato, przez cały rok! Czy pompa ciepła pracuje cały czas? Jak się okazuje – nie. Gdy sprężarka ma zbyt wysoką moc względem potrzeb danego budynku, pompa ciepła wyłącza się po osiągnięciu zadanych jej temperatur.

Jakie są najczęstsze mity o pompach ciepła? 

  1. Pompa ciepła jest bardzo głośna. Oczywiście każda pompa ciepła dopuszczona do sprzedaży musi spełniać rygorystyczne wymogi, które obejmują również poziom maksymalnego hałasu, który generują. Pompy dobrej jakości wcale nie hałasują, a ich działanie określane jest jako ciche!
  2. Pompy ciepła to bardzo droga inwestycja tylko dla bogatych osób. Koszt takiej inwestycji jest zbliżony do na przykład instalacji gazowej, tym samym wcale nie jest to ogromny koszt. 
  3. Pompa ciepła nie wystarczy do ogrzania całego domu. To oczywiście mit. Specjaliści pomogą nam dopasować rodzaj pompy tak, aby było to jedyne źródło ogrzewania w całym mieszkaniu. 
  4. Pompa ciepła nadaje się tylko i wyłącznie do nowych budynków. Jest to oczywiście mit. Pompy ciepła są z sukcesami montowane nawet w starych budynkach. 
  5. Montaż pompy ciepła jest bardzo kłopotliwy. Szybki i łatwy montaż to tak naprawdę jedne z największych zalet tej instalacji. Dzięki temu w bardzo szybkim czasie jesteśmy w stanie przygotować się na nadchodzącą zimę. 
  6. Pompy ciepła nie mogą współgrać z grzejnikami. Jak się okazuje to również jest mit. Oczywiście szczególnie w nowym budownictwie –  pompy ciepła najczęściej współgrają z ogrzewaniem podłogowym, jednak nie oznacza to, że nie mogą grzać poprzez zamontowane grzejniki. 

Zainteresowanie, które generują pompy ciepła jest ogromne. Nie ma się więc co dziwić temu, jak wiele mitów powstało wokół tej instalacji. Każdy z nas szuka oszczędności, ale też ostrożnie podchodzi do inwestycji. Warto jednak przed wyrobieniem sobie konkretnego zdania poszukać informacji na dany temat i nie wierzyć ślepo w fałszywe pogłoski o działaniu pomp ciepła. Jak widzisz zalet jej działania jest naprawdę wiele, tym samym jest to obecnie jedna z najlepszych form ogrzewania gospodarstwa domowego.