Czym się różni garderoba od szafy i nie tylko?

Zakup mebli do przechowywania ubrań to często jedno z kluczowych etapów urządzania każdego domu. Garderoba czy szafa? Wiele osób stoi przed tym dylematem, starając się wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Szafa, garderoba – każdy z tych elementów pełni inną funkcję i ma swój unikalny charakter. W rezultacie decyzja o zakupie jednego z nich wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka! Poznaj bliżej ich różnice i właściwości.

Czym się różni garderoba od szafy?

Garderoba i szafa to dwa różne pojęcia, choć czasami używane są zamiennie. Oto krótka charakteryzacja obu terminów:

 1. Szafa:
  – szafa to mebel służący do przechowywania ubrań, obuwia i innych przedmiotów. Może mieć różne rozmiary, formy i konstrukcje.
  – szafa składa się z drzwi oraz wewnętrznych przegródek, półek, szuflad i wieszaków, które pomagają w organizacji przechowywanych rzeczy.
  – może być wbudowana w ścianę (szafa wnękowa) lub wolnostojąca.
 2. Garderoba:
  – Garderoba to pomieszczenie lub przestrzeń, które pełni funkcję przechowywania ubrań i akcesoriów.
  – w przeciwieństwie do szafy, garderoba często obejmuje całe pomieszczenie lub jest specjalnie przystosowanym miejscem do przechowywania ubrań, często z dodatkowymi elementami, takimi jak lustra, wyspy, miejscem do przymierzania ubrań itp.
  – garderoby mogą mieć różne rozmiary, ale zazwyczaj są większe niż tradycyjne szafy.

Podsumowując, szafa to konkretny mebel służący do przechowywania rzeczy, podczas gdy garderoba to bardziej ogólna koncepcja obejmująca całą przestrzeń, w tym także meble, w których przechowuje się ubrania. 

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? 

Wybierając nowoczesne garderoby do przedpokoju, warto kierować się kilkoma kluczowymi czynnikami, aby zapewnić praktyczność, estetykę i funkcjonalność. Oto kilka wskazówek:

 1. Pomiar przestrzeni: przed zakupem garderoby dokładnie zmierz dostępną przestrzeń w przedpokoju. To pomoże uniknąć problemów związanych z niewłaściwymi rozmiarami mebla. 
 2. Rodzaj garderoby: wybierz rodzaj garderoby, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i dostępnej przestrzeni. Mogą to być garderoby wnękowe, wolnostojące, z drzwiami przesuwnymi lub otwieranymi, w zależności od indywidualnych preferencji. 
 3. Materiały i kolorystyka: nowoczesne garderoby często korzystają z nowatorskich materiałów, takich jak szkło, metal, laminowane płyty drewnopodobne. Wybierz materiały odpowiadające ogólnemu stylowi wnętrza i łatwe w utrzymaniu czystości.
 4. Estetyka i design: zwróć uwagę na design garderoby. Nowoczesne garderoby często charakteryzują się prostymi liniami i minimalistycznym wykończeniem. Wybierz model, który będzie współgrał z ogólnym stylem wnętrza.
 5. Budżet: określ, ile jesteś w stanie wydać. Nowoczesne garderoby mogą mieć różne przedziały cenowe, dlatego ważne jest dostosowanie wyboru do dostępnego budżetu.

Przy odpowiednim podejściu do tych kwestii, będziesz w stanie wybrać nowoczesną garderobę do przedpokoju, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania pod względem zarówno praktyczności, jak i estetyki.