Jak leczyć owrzodzenie podudzi?

Owrzodzenie podudzi to dosyć rzadka przypadłość, która jednak skutecznie uprzykrza życie pewnej grupie osób. Zazwyczaj pojawia się w następstwie choroby naczyń żylnych. Jak ją rozpoznać? Co stosować na owrzodzenie podudzi i jak sobie z nim radzić?

Czym jest owrzodzenie podudzi?

Przewlekła choroba naczyń żylnych jest powszechnym schorzeniem cywilizacyjnym, które niesie za sobą cały szereg niebezpiecznych powikłań. Jedno z nim to właśnie owrzodzenie podudzi. Patologiczne procesy w żyłach prowadzą do długich zastojów krwi w konkretnych miejscach, a co za tym idzie, niedostatecznego dotlenienia na danym obszarze skóry.

W takich wypadkach z czasem pojawiają się zmiany skórne, obrzęki i stany zapalne. Z czasem sytuacja może się pogarszać, a następnie prowadzić do martwicy oraz dużych ubytków tkanki, czyli właśnie do owrzodzeń.

Jakie są przyczyny owrzodzenia podudzi?

Wiemy już, że owrzodzenia są konsekwencją przewlekłych chorób naczyń żylnych. Nie u każdej osoby, która się z nią boryka, pojawiają jednak tak silne objawy. Istnieje kilka czynników zdecydowanie zwiększających ryzyko wystąpienia owrzodzeń na podudziach. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • nieleczone żylaki;
  • przewlekłą niewydolność kończyn dolnych; 
  • przebytą zakrzepica żył. 

Objawy owrzodzenia podudzi

Zanim nastąpi odpowiedź na pytanie, co stosować na owrzodzenie podudzi, najpierw warto dowiedzieć się, jak rozpoznać tę przypadłość. U osób, u których ten problem występuje. Pojawiają się znaczne ubytki skórne i martwica tkanek. Na nodze rozrasta się bolesna rana z bezustannym wysiękiem. Martwica prowadzi do tego, że rana jest bardzo szybko kolonizowana przez rozmaite bakterie, co z kolei ma konsekwencje w postaci przykrego zapachu.

Oczywiście, występowanie owrzodzeń podudzi to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Rana jest bolesna, nie chce się goić, a do tego nieprzyjemnie pachnie. Leczenie stanowi niezwykle ciężki i długotrwały proces, który trzeba rozpocząć jak najszybciej. W dalszej części artykułu poznasz więcej szczegółów na ten temat. 

Jak leczyć owrzodzenie podudzi?

W leczenie owrzodzenia podudzi zazwyczaj zaangażowani są lekarze różnych specjalności, w tym dermatolodzy, interniści, a nawet chirurdzy. Bardzo ważne jest to, aby działać możliwie jak najszybciej i regularnie stosować wszystkie dostępne obecnie metody leczenia.

Przyczynowe leczenie owrzodzeń podudzi

Pojawiające się owrzodzenia to problem skórny, którego źródło tkwi jednak w chorobie układu żylnego. Właśnie dlatego tak istotne jest leczenie przyczynowe. Kluczowe znaczenie ma tutaj farmakoterapia. Lekarze zazwyczaj zapisują w takich sytuacjach leki o działaniu flebotropowym. Tego typu preparaty zmacniają naczynia krwionośne, a jednocześnie poprawiają odwrót krwi żylnej, co z kolei przyspiesza gojenie się rany znajdującej się na udzie.

Ważnym elementem przyczynowego leczenia owrzodzeń podudzi jest stosowanie wyrobów uciskowych (na przykład rajstop czy podkolanówek). Pełnią bardzo ważną rolę w zmniejszaniu ciśnienia w żyłach oraz przyspieszaniu przepływu krwi. Warunkiem jest ich systematyczne stosowanie.

Miejscowe leczenie owrzodzeń podudzi

Równie istotne jest miejscowe leczenie owrzodzenia podudzi. Tutaj stosuje się tak zwaną metodę TIME, która została opracowana przez Europejskie Towarzystwa Leczenia Ran. Proces składa się z kilku kroków:

  • dokładnego oczyszczenia rany;
  • zastosowania środków antyseptycznych, aby uniknąć zakażenia;
  • zapewnienia stałego nawilżania;
  • pobudzanie naskórka do odbudowy.

W celu skutecznego lecenia owrzodzeń stosuje się różnego rodzaju maści, kremy i żele oraz środki aseptyczne.

Leczenie owrzodzenia podudzi – podsumowanie

Leczenie owrzodzenia podudzi powinno być kompleksowe, a jego metody trzeba zastosować jak najszybciej. Rany, które nie są poddawane terapii miejscowej i przyczynowej, będą stopniowo stawały się coraz bardziej niebezpieczne. W wielu zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Rzadko dochodzi do amputacji całej kończyny, jednak nie są to niestety przypadki odosobnione.