Jak zawinąć dziecko w kokon?

Opatulanie dziecka jest często praktykowane zarówno w szpitalach, jak i w domowym zaciszu. W ten sposób można zapewnić malcowi poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen bez ciągłych pobudek. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze zawinąć dziecko, aby poczuło się komfortowo.

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, jak trudne czasami bywa uśpienie niemowlaka. Ciągłe pobudki i płacz nie pozwalają na odpoczynek opiekunowi i dziecku. Dlatego w szpitalach często można zauważyć zawinięte w pieluszki lub kocyki noworodki cieszące się niczym niezmąconym snem. Już dawno odkryto, że zawinięcie dziecka w kokon zapewnia mu spokojny sen. W ten sposób można stworzyć warunki jak w okresie prenatalnym, dzięki czemu niemowlak czuje się bezpiecznie. Ponadto może zapewnić mu spokój również podczas trudnych chwil, takich jak kolki lub ząbkowanie. Dlatego warto wiedzieć, jak zawinąć dziecko w kokon, aby ułatwić mu nową sytuację i zapewnić jak największy komfort i wygodę. 

Po co zawija się dziecko w kokon?

Przychodząc na świat, niemowlak wyrywany jest ze znanego mu środowiska do zupełnie nowego i nieznanego otoczenia. Z tego powodu czuje się niepewnie i brakuje mu poczucia bezpieczeństwa, którego szuka w ramionach matki. Ponadto jest niezwykle wrażliwy na wszelkie dźwięki czy też zmianę oświetlenia. Może się obudzić nawet przez najdrobniejszy szelest. Zawijanie dziecka w kokon pozwala mu poczuć się bezpieczniej i gwarantuje niczym niezmącony sen. Spowijanie pozwala również uniknąć odruchów, które wykonywane nieświadomie przez malca wybudzają go ze snu, jak np. odruch moro. Niestety takie odruchy są pozostałością po okresie prenatalnym i są często spotykane u noworodków. Ciasne opatulenie umożliwia ograniczenie tego typu reakcji. Zawijanie pozwala także na uspokojenie i wyciszenie malca podczas trudnych chwil, takich jak kolki lub ząbkowanie. W takich sytuacjach przytulanie i kołysanie często jest niewystarczające — jednak opatulenie może pomóc. Dlatego sposób na to, jak zawinąć noworodka w kokon, często jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Jak skutecznie opatulić dziecko?

Opatulenie dziecka może pomóc w wielu sytuacjach. Zapewnia spokojny sen malcowi i odpoczynek opiekunom. Do zawijania może posłużyć zwykły kocyk lub pieluszka. Na rynku dostępne są również gotowe miękkie kokony, takie jak w https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/pokoj-maluszka/kokony, które zapewniają wygodę i komfort podczas snu. Specjalnie skonstruowane kokony mają miękkie wypełnienie i wysokie ścianki chroniące dziecko przed wypadnięciem. W takim produkcie malec może bezpiecznie spać w każdym miejscu niezależnie, czy jest to łóżko rodziców, dywan, czy kanapa. Z tego powodu jest to jeden z popularniejszych akcesoriów używanych przez rodziców. Ciasne opatulenie i ułożenie w takim kokonie może zapewnić wygodę, poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen malca. Tylko jak zawinąć niemowlaka w kokon, aby zapewnić mu wygodę? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy przygotować wcześniej kocyk lub pieluszkę, którą należy złożyć po przekątnej. Następnie układa się na tym dziecko na pleckach. Po ułożeniu rączek dziecka po bokach można przystąpić do opatulania. Nie należy prostować kończyn dziecka na siłę, czasami wystarczy lekkie połaskotanie, żeby malec się rozluźnił. Po ułożeniu dziecka trzeba zawinąć lewy róg i podłożyć pod malca. Później zwija się spód trójkąta. Następnie przychodzi pora na zawinięcie prawego boku i gotowe. Maluszek jest szczelnie zawinięty i gotowy na spokojny sen. 

Spokojny sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju

Niczym niezmącony odpoczynek jest potrzebny dziecku do prawidłowego rozwoju. W początkowym etapie maluch intensywnie rośnie, dlatego potrzebuje dużo energii. Może ją sobie zapewnić poprzez sen i jedzenie. Z tego powodu tak ważne jest zapewnienie mu odpoczynku. Pomóc w tym może zawijanie dziecka w kokon, zwłaszcza w sytuacjach częstego wybudzania się i niespokojnego snu. Warto jednak pamiętać, że nie może to być jedyny sposób na wyciszenie. Z czasem dziecko potrzebuje coraz więcej ruchu i stymulacji, dlatego nie można ograniczać jego ruchów. Warto wiedzieć, jak zawinąć dziecko w kokon, aby zapewnić sobie i dziecku chwilę spokoju. Jednak jak w przypadku wszystkiego należy zachować umiar i stosować to rozwiązanie tylko w razie potrzeby. Za to gotowych miękkich kokonów można używać, póki dziecko z nich nie wyrośnie. Dlatego mogą towarzyszyć maluszkowi przez dłuższy czas, nie wpływając na jego rozwój.