grodno

Co zwiedzić wybierając się na wycieczkę do Grodna?

Grodno to miasto położone na Białorusi, niedaleko granicy z Polską. To miejscowość, którą spokojnie można zwiedzić w 2 – 3 dni. Co zobaczyć, będąc w tym mieście? Jakich atrakcji nie można przegapić?

Grodno na weekend – atrakcje, które musisz zobaczyć

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Grodnie, jest Stary Zamek. Bez wątpienia można powiedzieć, że ten obiekt stanowi jeden z cenniejszych zabytków Białorusi. Jego budowa rozpoczęła się już w 1398 roku, a w ciągu stuleci wielokrotnie ulegał zniszczeniom, jednak za każdym razem dochodziło do jego odbudowy.

Co aktualnie czeka na turystów chcących zobaczyć to miejsce? Przede wszystkim znajdziemy tam pozostałości po murach obronnych, które zachowały się jeszcze z przełomu XIV i XV wieku. Ponadto warto zobaczyć ruiny Górnej Cerkwi pochodzącej z XV wieku, jak i renesansowy pałac, który pochodzi z 1580 roku. Dla odwiedzających przygotowano również ekspozycję mającą na celu przybliżyć nam historię tego miejsca, a dokładniej codzienne życie mieszkańców, sprzęt wojskowy, a także takie eksponaty jak np. grodzieńską chorągiew hajducką.

To miejsce powinny zwiedzić nie tylko osoby będące pasjonatami historii, ale również te lubiące piękne widoki. Odwiedzający mają bowiem możliwość wejścia na taras, z którego rozciąga się panorama na miasto.

Będąc na wycieczce w Grodnie, nie można przejść obojętnie obok Domu Elizy Orzeszkowej, który obecnie pełni funkcję muzeum. W obiekcie zbudowanym w XVIII wieku autorka tworząca w epoce pozytywizmu miała napisać takie dzieła jak np. Gloria victis. W Domu Elizy Orzeszkowej prowadzone są wycieczki, a także organizowane wydarzenia upamiętniające tę wybitną, polską pisarkę.

W Grodnie ważnym zabytkiem jest również Wielka Synagoga. Ta świątynia powstała w 1578 roku, jednak w wyniku pożaru uległa zniszczeniu, a jej obecny kształt to wynik renowacji przeprowadzonych na początku XX wieku. Synagoga utrzymana jest w stylu mauretańskim oraz eklektycznym. Obecnie odbywają się tu nie tylko nabożeństwa, ale również spotkania czy lekcje, a odwiedzającym udostępniono centrum edukacji o świecie żydowskim. W planach znajduje się również otwarcie biblioteki czy kuchni dla ubogich. Powodem, dla którego warto odwiedzić Wielką Synagogę, jest również fakt, że znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Planując wycieczkę w Grodnie, warto zobaczyć Katedrę Św. Franciszka Ksawerego. Ta Bazylika pochodząca z 1700 roku znajduje się przy Placu Sowieckim. Świątynia dobrze prezentuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. To jedna z największych barokowych miejsc kultu religijnego na terenie Białorusi. Wchodząc do Katedry, naszym oczom ukaże się piękny, 21-metrowy ołtarz, na którym znajduje się aż 50 różnych rzeźb przedstawiających m.in. apostołów.

Jeśli interesuje Cię ciekawa wycieczka – Grodno jest idealnym miejscem na city break. To miasto blisko Polski, które warto zobaczyć, a jednocześnie podróż tam zajmuje kilka godzin. Oprócz zwiedzania dobre pomysły stanowią również spacer uliczkami miasta czy odwiedzenie jednego z pięknych parków.