Jaką oliwę z oliwek wybrać?

Oliwa z oliwek to chętnie wykorzystywany dodatek do zdrowych dań kuchni całego świata. Dobrej jakości oliwa z oliwek potrafi znacząco polepszyć smak potrawy, nadając jej aromatu i wyrazu. Niestety często oliwa mimo zapewnień producenta o najlepszej jakości, ma kiepską jakość, co może negatywnie wpłynąć na smak przyrządzanych posiłków. Jaką wybrać oliwę z oliwek, by można było ją dodawać do makaronów, sałatek, mięs czy ryb? 

Czym wyróżnia się najlepsza oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek uznawana jest za bardzo zdrowy produkt, który powinien znaleźć się w jadłospisie każdego człowieka. W jednej z najzdrowszych diet świata, czyli w diecie śródziemnomorskiej, oliwa jest jednym z podstawowych źródeł cennych kwasów tłuszczowych. Posiada ona wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiedzialne są za prawidłową pracę serca i układu nerwowego. Oprócz tego najlepsze oliwy z oliwek to bogactwo wielu witamin i minerałów, takich jak potas, fosfor i magnez. 

Zanim kupimy oliwę, warto wiedzieć, jakie oliwy cechują się wysoką jakością. Pierwszym wyznacznikiem najlepszej oliwy z oliwek jest jej kolor. Zależy on przede wszystkim od pochodzenia oliwy oraz stopnia jej dojrzałości i metody tłoczenia. Może przybierać barwę od zielonej do żółtej. Wysokiej jakości oliwa z młodych oliwek posiada kolor zielony. Z kolei ta pozyskiwana z dojrzałych owoców i czarnych oliwek będzie mieć kolor bardziej żółty. Wystrzegać należy się oliwy o kolorze, w którym widoczne są pomarańczowe i czerwone refleksy, ponieważ oznacza to, że oliwa straciła swoją jakość przez działanie światła, na przykład sztucznego oświetlenia w sklepach. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaką wybrać oliwę z oliwek, wybieraj przede wszystkim taką, która zamknięta jest w butelce z ciemnego szkła. 

Drugim wyznacznikiem dobrej jakościowo oliwy jest jej zapach. Niestety poznanie zapachu najczęściej jest możliwe dopiero po zakupie oliwy, chyba że kupowana jest w miejscu, gdzie możliwa jest jej wcześniejsza degustacja. Oliwa powinna mieć neutralny i przyjemny zapach, bez nuty octowej czy winnej. Słabej jakości oliwy często mają zjełczały zapach, co po dodaniu jej do posiłku może popsuć jego smak.

Najważniejszą kwestią pozwalającą nabyć dobrej jakości produkt jest jednak smak oliwy. Błędne jest przekonanie, że wyczuwalna goryczka jest efektem popsutej oliwy. Lekko gorzki smak, w którym wyczuwalne są nieco pieprzne i pikantne nuty to oznaka obecności w oliwie dużej ilości polifenoli. Związki te chronią oliwę przed utlenianiem, czyli zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Próbując oliwę, najpierw powinno czuć się lekkie nuty owocowe, a dopiero po przełknięciu śliny odczuwać delikatną goryczkę. 

Jaką oliwę z oliwek wybrać do swojej kuchni?

Oliwa to produkt, który znajduje swoje zastosowanie w kuchniach całego świata. Jest nieodłącznym elementem dań kuchni śródziemnomorskiej, gdzie doskonale uzupełnia się z innymi składnikami potraw. Jak wybrać dobrą oliwę z oliwek do swojej kuchni? Przede wszystkim powinno stawiać się na oliwę z pierwszego tłoczenia virgin. Oliwy rafinowane nie mają żadnych walorów smakowych, a tym bardziej witamin i korzystnych dla organizmu związków. 

Oliwa po zakupie powinna być przetrzymywana w ciemnym miejscu bez dostępu do światła. Nie ma konieczności trzymania jej w lodówce po otwarciu. Oliwa może być także używana do smażenia, pamiętając, że jej temperatura dymienia wynosi około 210 stopni. Oznacza to, że z powodzeniem można na niewielkim ogniu przyrządzać na niej dania mięsne oraz rybne, nie dopuszczając do przypalenia potrawy. 

Najlepsze oliwy z oliwek o lekko pikantnym smaku dają wiele możliwości w kuchni. Na ich podstawie można stworzyć wiele doskonałych i aromatycznych sosów oraz dipów, które uzupełnią smak sałatek czy surówek, a tym samym umożliwią wchłanianie cennych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oliwa świetnie komponuje się z miodem, musztardą czy octem balsamicznym. Ponadto oliwa może z powodzeniem zastępować masło i margarynę do chleba, dodając kanapkom niesamowitego smaku. Dobrej jakości oliwa to także niezbędny element wielu smacznych makaronów oraz dań bazujących na serach. To także podstawa do wykonania domowego pesto, które jest nieodłącznym składnikiem dań kuchni włoskiej.