Czym charakteryzują się naturalne wina?

Wino to unikatowy trunek, który powstaje dzięki fermentacji alkoholowej świeżych owoców. Aby mogło znaleźć się na półkach sklepowych, musi przebrnąć przez wieloetapowy proces produkcji. Istnieje wiele technik i sposobów, które sukcesywnie wykorzystuje się podczas produkcji tego trunku.

Wykorzystywanie specjalistycznych metod znacząco wpływa na aromat, kwasowość i intensywność alkoholu. Innymi prawami cechuje się jednak produkcja wina naturalnego. Warszawa to miejsce, w których można znaleźć profesjonalne winnice, gdzie znajdują się unikatowe i naturalne napoje alkoholowe. Czym są wina naturalne oraz jak wygląda proces ich produkcji?

Czym są wina naturalne? | Warszawa

Wina naturalne nie mają ściśle określonej definicji, choć coraz więcej grup producentów na świecie zaczyna przyjmować konkretne nazewnictwo i implementować je w różnych państwach (np. Francja czy Włochy). Nie istnieje również żaden międzynarodowy certyfikat, który pozwalałby na potwierdzenie naturalności danego trunki oraz zakwalifikowanie go do opisywanej kategorii.

Określenie “wina naturalne” zyskują jednak produkty, które cechuje spontaniczna fermentacja i brak nadmiernej ingerencji w proces produkcji. Dlatego też bardzo często możemy spotkać się z nazywaniem takich trunków niskointerwencyjnymi. Producenci win naturalnych nie używają dodatkowych składników odżywczych, drożdży, cukrów czy siarczynów. Podstawą produkcji jest nieindukowana fermentacja. Cel natomiast polega na stworzeniu trunku, który posiada prawdziwy, naturalnie wytworzony smak.

Czym charakteryzują się wina naturalne? | Warszawa

Produkcja win naturalnych to wieloetapowy proces, który wymaga skrupulatności i dbałości o każdy aspekt. Dlatego też większość win naturalnych uprawiana jest przez doświadczonych, lokalnych producentów, korzystających z owoców pochodzących z zaufanych winnic. Takie działanie często idzie w parze z ideą zrównoważonego rozwoju, którą można zaobserwować w wielu gospodarstwach zajmujących się hodowlą winogron.

Wykorzystanie najlepszych odmian owoców warunkuje wysoką jakość trunku i znacząco wpływa na walory smakowe. Smak win naturalnych różni się w zależności od producenta. Trunki występują w wersji czerwonej, białej, różowej oraz musującej. Wiele alkoholi charakteryzuje się balsamicznym, aromatycznym posmakiem owoców wykorzystanych w procesie spontanicznej fermentacji.

Gdzie można kupić wina naturalne? | Warszawa

Specyficzna, delikatna nuta smakowa win naturalnych zachwyca koneserów na całym świecie. Jest to więc kategoria trunków, których warto spróbować. Aby zadbać o doskonały smak wina naturalnego przez długi czas, warto pamiętać o tym, aby przechowywać je w lodówce lub piwnicy.

W celu doboru odpowiedniego trunku najlepiej jest odwiedzić profesjonalne sklepy z winami. Osoby pracujące w winiarniach posiadają szeroką wiedzę na ten temat i doskonale znają się na specyfice poszczególnych produktów. Zakup wina naturalnego może stanowić także wyjątkowy pomysł na prezent dla prawdziwego smakosza!