Jak zacząć przygodę z rolnictwem?

Prostą sprawą jest sytuacja kiedy ziemia rolna z pokolenia na pokolenie pozostaje w rodzinie, ponieważ jednym z wielu czynników do uzyskania mienia rolnika jest jej posiadanie. Zostanie rolnikiem na podstawie budowania własnej drogi zawodowej z dnia na dzień nie jest możliwe. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zajmuje się regulowaniem kwestii wchodzenia do rolnictwa nowych osób. Spełnienie wymogów tej ustawy może zabrać sporo czasu, jednak rolnictwo w gruncie rzeczy to nie jest prosta sprawa i wymaga wysiłku.

Kto może być rolnikiem? 

O tym jak zacząć rolnictwo, wyjaśnimy w tym akapicie. Status rolnika przysługuje osobie, która ma rolnicze wykształcenie lub która odbyła staż, lub praktykę w gospodarstwie rolnym. W ustawie nie ma określonego poziomu zdobytego wykształcenia. Rozwiązaniem jest:

  • Gdy masz skończone studia nierolnicze, możesz skorzystać z usług studiów podyplomowych z zakresu rolnictwa. W dzisiejszych czasach jest szeroki zakres kierunków rolniczych.
  • Jeśli jesteś po szkole średniej tzn. liceum czy technikum, możesz pójść na studia rolnicze lub 3 lata przepracować w gospodarstwie rolniczym.
  • Po szkole zawodowej lub gimnazjalnej udać się możesz do technikum zawodowego rolniczego, lub zrealizować 5 lat doświadczenia rolniczego.

Rolnik musi posiadać ziemię rolną. Jeśli nim nie jesteś, musisz wiedzieć, od kogo chcesz kupić działkę i ile liczy metrów. Obowiązują limity. Gdy powierzchnia działki jest mniejsza niż 1ha, nie będziesz miał problemów z zakupem. Musisz tylko wiedzieć, że prawo pierwokupu ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jeśli kupisz działkę od członka rodziny, limit ten się zwiększa do 300 ha. Dłuższa droga do zakupu działki rolnej występuje gdy potrzebujemy decyzji administracyjnej do zakupu działki większej niż 1 ha od osoby niespokrewnionej. Tutaj podstawą do wydania decyzji będzie zdobyte doświadczenie rolne oraz informacja od sprzedającego, że nie mógł wcześniej sprzedać ziemi osobie spokrewnionej lub prowadzącej gospodarstwo rolne. Taka sytuacja może mieć miejsce dlatego, miej na uwadze powyższe.

Kwestie formalne

Jeśli jesteś właścicielem ziemi rolnej, oraz posiadasz wykształcenie odpowiednie dla sektora rolniczego, czy odbyty staż, możesz przejść do kolejnego kroku, jakim są kwestie formalne. Założenie gospodarstwa rolnego należy zgłosić w urzędzie gminy, oraz zarejestrować u organów kontrolujących produkcję żywności. Tym organem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, a druga jest Inspekcja Weterynaryjna. Jeśli Twoja działalność będzie miała być wspierana dotacjami, to w tym wypadku odwiedź Agencje Restrukturyzacji i Modernizację Rolnictwa.

Drugim rozwiązaniem, aby korzystać z dochodów czerpanych z działalności gospodarczej, jest zawarcie małżeństwa z osobą posiadająca status rolnika, ponieważ wystarczy jedna osoba w gospodarstwie domowym, która spełnia powyższe warunki.

Portal rolniczy to miejsce w którym, możesz wyszukać odpowiednie dla siebie informacje, pod kątem merytorycznym, oraz na bieżąco śledzić informacje na temat zmian w przepisach, czy prognozowanych dopłat.

Rolnictwo, jak zacząć?

Podsumowując, jeśli nie dostałeś w drodze spadku gospodarstwa rolniczego oraz statusu rolnika, będziesz miał poświęcić trochę czasu na przygotowania do podjęcia tego typu działalności. Przede wszystkim musisz posiadać zdobyte doświadczenie rolnicze lub odbyć co najmniej 3-letnie doświadczenie w branży. Dodatkowo musisz posiadać ziemię rolną. Gdy już te dwa czynniki warunkujące decyzje o przyszłych planach zawodowych spełnisz, powinieneś pamiętać o szeregu formalności w urzędach.

Będziesz miał szczęście, gdy drogę tę skróci fakt poślubienia osoby mającej status rolnika. Portal dla rolników jest dobrym źródłem informacji, aby na bieżąco kontrolować wszystkie zmiany w prawie rolniczym lub aby szukać innowacyjnych rozwiązań, celem ulepszania swojego gospodarstwa. Znaleźć tam można informacje na temat hodowli, odpowiedniego do wykorzystania sprzętu. Portal dysponuje wiadomościami rolniczymi i agroporadami na różnych etapach prowadzenia działalności, lub jej zakładania.