Domy bliźniaki – jakie mają plusy i minusy?

Dom bliźniak to tak naprawdę złączone ze sobą, średniej lub mniejszej  wielkości domy, które w praktyce dość często się spotyka. Domy w zabudowie bliźniaczej są tak naprawdę czymś pomiędzy budową domu wolnostojącego a zakupem domu w ramach zabudowy szeregowej. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg zalet, ale też kilka niedogodności. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty, aby potem nie żałować dokonanego wyboru. 

Dom bliźniak – Wrocław to doskonałe miasto na taką inwestycję

Budowa domu bliźniaka pozwala spełnić marzenie o własnym lokum. Jest to budynek, w przypadku którego zostają połączone ze sobą w jedno dwa mniejsze domy w taki sposób, że przylegają i współdzielą ze sobą jedną ze ścian. Bardzo często okazuje się, że oba domy są niemalże identyczne, a także mają idealnie symetryczny układ. Pozwala to na zachowanie wysokiej estetyki takiej zabudowy. Domy bliźniaki mają swoich zwolenników i często powstają na atrakcyjnych terenach podmiejskich. 

Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści 

Dom bliźniak we Wrocławiu to jedna z możliwości posiadania domu na własność oraz wszystkiego, co się z tym wiąże. Można więc korzystać z bardzo wielu takiego rozwiązania, między innymi:

  • Można dysponować połową ogrodu przypisanego do działki, można więc zbudować garaż, podjazd oraz wykorzystać ten teren zielony według uznania. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą możemy gospodarować. 
  • Jedną z największych zalet tego rozwiązania są niższe koszty budowy, a następnie użytkowania budynku. Są one bowiem w pewien sposób współdzielone, a dodatkowo przylegające do siebie ściany pozwalają na większy komfort termiczny w ich wnętrzu. 
  • Bliźniaki nie potrzebują aż tak dużej działki, jaka byłaby wymagana w sytuacji, kiedy miałyby powstać dwa osobne i niezależne budynki jednorodzinne. To duża zaleta w przypadku terenów atrakcyjnych, podmiejskich czy po prostu rozchwytywanych przez inwestorów, gdzie koszty zakupu działki są bardzo wysokie. Własny dom bliźniak we Wrocławiu to często atrakcyjna oferta dla rodzin z dziećmi – z jednej strony żyjemy w mieście i czerpiemy z tego korzyści, ale też z drugiej możemy mieć własny teren zielony i miejsce do zabawy dla dzieci. 
  • W bliźniaku możemy poczuć się bezpiecznie – dla niektórych osób poczucie, że ktoś znajduje się za ścianą, jest istotne. 

Jakie dodatkowe aspekty należy rozważyć? 

Na pewno pierwszą i najważniejszą sprawą jest poczucie prywatności, które w przypadku bliźniaka może być ograniczone poprzez sąsiada znajdującego się tuż za ścianą. Nie każdy będzie czuł się komfortowo w takim układzie. Wiąże się to także z koniecznością podejmowania dialogu oraz współpracy z sąsiadem, na przykład także ze względu na sporadyczne prace remontowe dotyczące całego budynku czy posesji. Nie zawsze może być łatwo uzyskać konsensus w kwestii elewacji czy ogrodzenia budynku. Dom bliźniak we Wrocławiu stanowi więc ciekawą alternatywę dla domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku. Z pewnością jednak nie jest to rozwiązanie, które spodoba się każdemu, pomimo tego, że niesie ze sobą naprawdę bardzo wiele korzyści.