Jakie dekoracje świąteczne postawić na stole wigilijnym?

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób szczególny okres. Kochamy tę wyjątkową atmosferę, spotkania z bliskimi i okazję do obdarowania ich prezentami. Nierzadko przystrajamy dom, by wprowadzić do niego więcej ciepła i charakterystycznego klimatu, który wprawia nas w dobry nastrój. Nie bez znaczenia jest przy tym dekoracja stołu podczas najważniejszego dnia – Wigilii. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia, z powodzeniem możemy zastosować różne dekoracje świąteczne. W Poznaniu, podobnie jak w wielu polskich miastach, przyozdobiona przestrzeń miejska może być źródłem ciekawych inspiracji.

Jak wybrać dekoracje świąteczne? Poznań

Nieodzownym elementem świątecznego stołu jest oczywiście obrus. Jeśli chcemy sięgnąć do tradycji, możemy postawić na klasyczne, białe nakrycie, które symbolizuje dobre intencje oraz wolę osób, które do niego zasiądą, by razem spożyć wieczerzę. Biel jest korzystna też pod tym względem, że ułatwia dobór wszelkich innych dodatków, ponieważ jest kolorem uniwersalnym. Możemy urozmaicić ją na przykład za pomocą bieżnika w świątecznej barwie, który dodatkowo po części ochroni obrus przed zabrudzeniem.

Nie możemy zapomnieć również o zastawie stołowej. Wigilia to właśnie ten dzień w roku, kiedy możemy posłużyć się tą odświętną, wyjątkową i trzymaną na specjalne okazje. Z pewnością piękne talerze i miski podkreślą podniosłość tego dnia.

Dekoracje świąteczne, Poznań – estetyka i spójność

Aby nasz stół wigilijny prezentował się naprawdę okazale, musimy ostrożnie dobierać dekoracje świąteczne. W Poznaniu oraz w innych polskich miastach coraz częściej można spotkać się z zasadą minimalizmu i harmonii – ozdób nie ma zbyt wiele, a całość współgra ze sobą kolorystycznie. Warto uważać, by nie przesadzić z ilością barw i dodatków. W przeciwnym razie nie tylko będzie zbyt mało miejsca, by komfortowo zjeść kolację, ale rezultat nie będzie estetyczny.

W roli dekoracji świątecznych dobrze sprawdzą się świece, które wniosą dużo ciepłego klimatu. Do ozdobienia stołu możesz wykorzystać wszelkiego rodzaju stroiki, a nawet wykonać je samodzielnie, na przykład ze świeżych gałązek iglaków, jemioły czy szyszek, a także lasek cynamonu oraz gwiazdek anyżu. Nie musisz koniecznie stawiać na wiązanki – możesz wykorzystać je do stworzenia swego rodzaju ,,bieżnika”, dekoracji biegnącej przez długość stołu. Rolę ozdobnych dodatków mogą także zagrać typowo funkcjonalne przedmioty, takie jak serwetki dla gości czy wysokie patery na słodkie wypieki.

Dekoracje świąteczne Poznań – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Dobre wrażenie na gościach zrobimy układając zastawę oraz sztućce zgodnie z zasadami savoir-vivre. Ułóż je zgodnie z kolejnością, w której będą używane, zaczynając od zewnętrznej strony. Widelce powinny znaleźć się po lewej, natomiast noże i łyżki po prawej stronie, przy czym noże bliżej talerza. Do nich powinny być także skierowane ich ostrza. Musisz pamiętać również o wypolerowaniu wszystkich sztućców, by pozbyć się nieestetycznych zacieków po myciu. I gotowe!