Ile kosztują nasiona kukurydzy na hektar?

Obecnie w polskiej branży rolniczej można zauważyć znaczący wzrost popularności upraw kukurydzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ rośliny te charakteryzują się szerokim wykorzystaniem. Nadają się one do spożycia dla ludzi w wersji surowej, gotowanej, w formie różnych produktów puszkowych i nie tylko. Jest to bogate źródło cennych witamin, a także składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu. Poza tym kolby kukurydzy wraz z łodygami są wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt w formie surowej, jako kiszonka, pasza, itp. To dlatego na wielu polskich polach można zauważyć rosnącą kukurydzę. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej rośliny oraz tego ile kosztują nasiona kukurydzy na hektar.

Rekordowe uprawy kukurydzy w Polsce

Ze względu na wspomniane wyżej atuty, w 2021 roku odnotowano rekordowy areał upraw kukurydzy sięgający powierzchni 1,7 miliona hektarów na obszarze Polski. Najnowsze prognozy wskazują, że w najbliższych latach wielkość upraw tej rośliny może przekroczyć 2 miliony hektarów i będzie stale rosnąć. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chodzi o materiał przeznaczony do wysiewu kukurydzy to Polska jest krajem uzależnionym od jego dostaw z innych państw. W związku ze wspomnianymi rekordami, zapas nasion jest rekordowo niski. Przy takich zapasach, warto dowiedzieć się, jaka może być cena nasion kukurydzy.

Spore zainteresowanie kukurydzą na polskich gospodarstwach rolnych

Sprzedawcy i dystrybutorzy nasion kukurydzy w Polsce odnotowują coraz bardziej powszechny trend polegający na tym, że rolnicy decydują się na zaopatrywanie w materiał siewny kukurydzy na większą skalę już w okresie jesiennym. Dotyczy to w głównej mierze gospodarstw nakierowanych na dużą produkcję kukurydzy. Oczywiście we wcześniejszym okresie można liczyć na większy wybór odmian i dlatego sporo producentów decyduje się złożyć zamówienia jeszcze przed jesienią, ale fizycznie materiał siewny dociera do nich później. Takie zainteresowanie wśród producentów nie jest niczym dziwnym. Spore zapotrzebowanie na kukurydzę w różnych branżach sprawia, że jej cena w skupach zachęca do prowadzenia upraw.

Dostępność i ceny nasion kukurydzy

W wyniku dużego zainteresowania kukurydzą w polskiej branży rolniczej, po rekordowym roku 2021 trudno jest o jakąś nadwyżkę materiału siewnego i jego dostępność opiera się głównie na bieżącej produkcji. Mimo to fachowcy uspokajają, że nasion kukurydzy nie zabraknie dla nikogo w najbliższych latach i będzie możliwe bezproblemowe kupowanie materiału siewnego do uprawy kukurydzy przeznaczonej na ziarno, jak również na kiszonkę. Jedynym problemem może być brak dostępności niektórych konkretnych odmian kukurydzy. W szczególności dotyczy to gatunków, które już w poprzednim sezonie okazały się najbardziej opłacalne, a także wydajne pod względem zapewnianych plonów. Dobrze jest więc zastanowić się nad jak najszybszym złożeniem zamówienia i zakupem materiałów siewnych. W ten sposób możliwe będzie prowadzenie upraw dopasowanych do własnych potrzeb i możliwości.

Wiele osób zastanawia się, jaki będzie koszt nasion kukurydzy na 1 ha. Warto mieć na uwadze to, że ostateczna cena jest uzależniona oczywiście od wybranej odmiany, a także hodowcy. Ogólnie rzecz biorąc wzrost cen w porównaniu z poprzednimi latami sięga około 7-10 procent. W przypadku najpopularniejszych odmian cena nasion kukurydzy na jeden hektar to około 600-650 zł, a w przypadku bardziej budżetowych odmian kukurydzy przeznaczonych na kiszonkę cena waha się w granicach 420-450 zł za hektar.

Gdzie zamawiać nasiona kukurydzy?

Oczywiście nasiona tych roślin uprawnych należy zamawiać u sprawdzonych dostawców, którzy mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem oraz sporą renomą, jeśli chodzi o polski i międzynarodowy rynek materiałów siewnych obejmujących uprawę kukurydzy. Znalezienie porządnych dostawców z pozytywnymi opiniami i rekomendacjami klientów, nie jest trudnym zadaniem. Wielu z nich promuje swoje działania na własnych stronach w Internecie, które można odszukać korzystając z wyszukiwarki on-line.