Jak działa prawo spadkowe w Polsce?

Prawo spadkowe stanowi dział prawa cywilnego, który wskazuje zasady przenoszenia praw i obowiązków majątkowych po śmierci osoby, która jest ich podmiotem. Można przez to rozumieć, że prawo spadkowe uszczegóławia zasady nabywania praw i obowiązków wynikających ze spadku. Wskazuje ono podmiot spadku, spadkobierców oraz prawa spadkowe spadkobierców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawa spadkowego, to kontynuuj czytanie.

Jakie kwestie reguluje prawo spadkowe?

Prawo spadkowe wskazuje m.in. zasady nabywania praw i obowiązków wynikających z dziedziczenia, w tym m.in.:

  • osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego i testamentowego,
  • osoby uprawnione do nabycia praw wynikających ze spadku w drodze innej niż dziedziczenie,
  • zasady odpowiedzialności za długi wchodzące do masy spadkowej.

Przepisy prawa spadkowego dostępne są głównie w dwóch aktach prawnych: Kodeksie Cywilnym i Kodeksie Postępowania Cywilnego. W pierwszym z nich umieszczone są przepisy prawa materialnego, natomiast w drugim procedury dziedziczenia.

Na terenie Polski podstawę dziedziczenia stanowi testament spisany przez spadkodawcę. Jeżeli jednak spadkodawca nie pozostawi tego dokumentu, to bierze się pod uwagę dziedziczenie ustawowe regulowane przez prawo spadkowe. Dziedziczenie to wykorzystywane jest również w sytuacji, gdy wszystkie osoby powołane w testamencie do dziedziczenia zdecydowały się odrzucić spadek lub nie po prostu nie mogą go przyjąć.

Jak działa prawo spadkowe na terenie Polski?

Może się wydawać, że po śmierci osoby fizycznej jej długi ulegają unieważnieniu. To nieprawda! Długi nie wygasają, a wierzytelności nadal są wymagane, jednak przechodzą one na spadkobierców. Należy pamiętać, że spadek to nie zawsze majątek, który korzystnie wpływa na sytuację materialną spadkobiercy. Może okazać się, że odziedziczysz po bliskiej osobie długi. Warto jednak zaznaczyć, że dziedziczący mają prawo nie tylko do przyjęcia, ale również odrzucenia spadku. Prawo spadkowe reguluje również kwestie związane z zachowkiem. Zabezpiecza ono interesy bliskich zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie.

Jak wybrać dobrego radcę od prawa spadkowego?

Prawo spadkowe jest bardzo skomplikowane i zawiłe. Jednak w niektórych sytuacjach życiowych jego znajomość okazuje się konieczna. Jeśli znalazłeś się w takowej sytuacji, to koniecznie skontaktuj się z dobrym radcą od prawa spadkowego w Katowicach. Jak znaleźć dobrego specjalistę? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę doświadczenie i kwalifikacje fachowca. Najlepiej postawić na radcę prawnego, który działa w branży od lat, ma szeroką wiedzę i wie, jak odpowiednio ją wykorzystać. Należy pamiętać, że prawdziwy specjalista jest empatyczny, cierpliwy i wyrozumiały. Ponadto cechuje się profesjonalizmem, rzetelnością i terminowością. Dodatkowo dobry radca od prawa spadkowego w Katowicach potrafi przekazywać wiedzę w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Zapewnia on profesjonalne doradztwo i rzetelnie odpowiada na pytania swoich klientów.