Jak łączyć rolety i zasłony?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na łączenie rolet i zasłon w swoich wnętrzach. To bardzo dobry pomysł, ponieważ pozwala to na uzyskanie nie tylko dobrej funkcjonalności, ale również atrakcyjnego wyglądu okien.

Jeśli szukasz inspiracji lub porad, jak łączyć rolety i zasłony, sklep z elementami wyposażenia to miejsce, w którym znajdziesz wiele interesujących propozycji. Sprawdź także zawarte w tym artykule wskazówki, by znaleźć najlepsze rozwiązania.

Rolety i zasłony razem – różne rozwiązania

Połączenie rolet i zasłon to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność oraz kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Zwykle nie używa się przy nich dodatkowych firan, choć nie jest to regułą. W zależności od potrzeb można stosować różne rodzaje rolet, na przykład:

  • klasyczne rolety,
  • rolety rzymskie,
  • rolety dzień-noc,
  • rolety plisowane, żaluzje.

Dzięki nim możesz regulować przepływ światła w pomieszczeniu oraz zapewnić odcięcie od świata zewnętrznego. Ich działanie uzupełnić mogą zasłony, które w zależności od grubości, stopnia zatrzymywania promieni słonecznych pełnią zbliżoną funkcję.

Chcąc zastosować rolety i zasłony razem, nie musisz kupować jednocześnie obu typów dekoracji. Bez trudu do istniejących akcesoriów możesz kupić drugą osłonę.

Jak łączyć rolety i zasłony?

Jeżeli decydujesz się na rolety i zasłony, jak łączyć te dwa typy dość odmiennych dekoracji okiennych? Przede wszystkim dopasuj wzory oraz kolorystykę. Oba elementy razem powinny tworzyć spójną kompozycję, pasującą także do pomieszczenia.

Uniwersalnym wyborem są neutralne kolory, na przykład szarości, brązy, beże, a także biel i czerń. Można też łączyć barwy występujące w naturze, na przykład tkaniny przypominające len wybarwione na pastelowe odcienie. Dobry sklep z roletami pomoże w dobraniu pasujących do siebie rozwiązań.

Rolety i zasłony – jak łączyć różne materiały?

W przypadku połączenia rolet i zasłon ważne jest również dobranie odpowiedniego rodzaju materiałów. Drugie z wymienionych akcesoriów wykonane z cienkiego materiału będą idealnym wyborem, stanowiącym przede wszystkim dekorację. Wtedy rolety powinny umożliwiać przynajmniej częściowe zaciemnienie.

Z kolei rolety wykonane z materiałów transparentnych lub półprzezroczystych będą doskonale nadawały się do połączenia z ciężkimi zasłonami. Tym razem to właśnie te drugie mają cechować się przede wszystkim funkcjonalnością, a przy okazji stanowić elegancką dekorację.

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by zarówno rolety, jak i zasłony były optycznie lekkie, a nawet uszyte z tego samego typu tkanin. Nie można jednak przeładować takiej dekoracji okiennej.

Podsumowując, łącząc rolety i zasłony, możesz uzyskać funkcjonalne oraz estetyczne rozwiązanie do swojego wnętrza. Wystarczy jedynie nieco poświęcić czasu na odpowiedni dobór obu elementów. Sklep z roletami oferuje wiele różnych rodzajów rolet i zasłon, które połączysz w zależności od Twoich preferencji oraz potrzeb. Pamiętaj jedynie, aby dobrać odpowiednie materiały i kolorystykę.