Jak powstaje folia stretch?

Istnieje wiele sposobów pakowania swoich produktów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest jednak folia stretch. Każdy ją zna, niewielu nie trzymało nigdy w rękach rolki tego produktu. Można ją dostać w niemal każdym sklepie budowlanym i nie można jej z niczym pomylić. Jest to cienka folia, grubo nawinięta na tekturową rolkę. Czy jednak każdy wie jak się wytwarza ten święty Grall pakowania? Produkcja tak powszechnego materiału nie jest jednak taka prosta.  

Z czego powstaje folia stretch?  

 

Zacznijmy od początku. Produkt z tytułu to tylko nazwa potoczna folii polietylenowej. Z jakich materiałów korzystają producenci folii stretch? Nazwa właściwa dobrze sugeruje polietylen, a dokładnie LDPE, czyli liniowy polietylen o niskiej gęstości. Materiał ten wykorzystuje się również do produkcji woreczków strunowych, worków (np. na gruz) czy folii spożywczej. Jest więc to surowiec powszechny w naszym życiu. Można używać go wielokrotnie, niestety nie jest odporny na wyższe temperatury. Warto pamiętać, że dobrze poddaje się recyklingowi i tak jak inne tworzywa sztuczne wyrzucać go należy do żółtych kubłów.  

Więc jak powstaje folia stretch?   

Proces ten jest dość skomplikowany, niestety oznacza to, że jest równie kosztowny. Maszyny wykorzystywane do produkcji folii stretch również są bardzo drogie. Istnieją dwie główne metody na wytwarzanie tego produktu. Ich nazwy to metoda rozdmuchu (z ang. Blown) oraz metoda wylewu maszynowego (Cast). Pierwsza z nich wymaga znacznie więcej czasu i pieniędzy, charakteryzuje się jednak lepszą jakością produktu. Druga jest bardziej wydajna, dzięki czemu folia staje się tańsza.  

BLOWN 

Ta metoda wymaga roztopienia specjalnej żywicy, którą maszyna rozdmuchuje tworząc cienkie warstwy. Następnie materiał zostaje schłodzony przy pomocy powietrza. Gotowy produkt staje się bardzo odporny na przebicia, jest lepszej jakości oraz posiada lepsze właściwości klejenia. Taka folia jest też bardzo rozciągliwa, chociaż oczywiście istnieje granica tej cechy, po której przekroczeniu materiał się rozerwie.  

CAST 

Bardziej wydajna z metod również zaczyna się od żywicy, którą należy podgrzać i roztopić. W tym momencie zamiast rozdmuchu następuje rozlanie żywicy na formie, po czym zostaje ona szybko rozciągana maszynowo. Na koniec należy ją ochłodzić. Tutaj z pomocą przychodzą wytłaczarki. Powstała w ten sposób folia cechuje się wysoką elastycznością, jest również dość odporna na przebicia czy rozerwanie.  

Produkty obu metod są do siebie bardzo podobne. Na pierwszy rzut oka główną różnicą jest cena, jednak folia wykonana metodą Blown jest ogólnie trwalsza i lepiej przywiera do różnych powierzchni, za to metoda Cast pozwala na wytworzenie folii kolorowej, która może mieć dodatkową właściwość – np. chronić lepiej przed światłem UV.  

Rodzaje folii polietylenowej  

Folię możemy podzielić nie tylko przez wzgląd na rodzaj produkcji, ale także na rodzaj pakowanych materiałów. Producenci folii stretch wyróżniają trzy główne rodzaje.  

  1. Folia ręczna – jest dość cienka, świetnie nadaje się do pakowania ręcznego. Najcieńsze można używać do produktów o obłych kształtach, grubsze nadają się do pakowania cięższych rzeczy jak, chociażby materiały budowlane.
  2. Folia maszynowa – ten rodzaj stworzony został z myślą o pakowaniu przy pomocy automatycznych, bądź półautomatycznych owijarek. Dzięki takim maszynom bez problemu owiniemy palety z ciężkimi artykułami.
  3. Folia Jumbo – produkt wysokiej jakości, głównie przeznaczona do konfekcjonowania, czyli przerobienia na jeden z dwóch pozostałych rodzajów folii. 

Unikalna i niezastąpiona 

Teraz już wiesz jak powstaje folia stretch, oraz jakie istnieją jej rodzaje. Z tą podstawową wiedzą możesz świadomie wybrać folie, która odpowie twoim wymaganiom. Niezależnie, czy potrzebujesz opakować całe palety, czy też może zabezpieczyć do wysłania, bądź przechowania rzeczy w domu, folia stretch chętnie Ci pomoże. Ten produkt staje się niezastąpiony wszędzie tam, gdzie trzeba coś ochronić, czy to przed ryzykiem związanym z transportem, czy warunkami pogodowymi.