Na czym polega cięcie laserowe stali?

Nie każdy wie, że cięcie stali laserem to rozwiązanie nowoczesne, choć maszyny tnące grubą blachę stalową istnieją już od blisko dwóch dekad. Cięcie laserowe stali odbywa się pod wodą o głębokości kilku centymetrów, co zapobiega utlenianiu się stali, która byłaby szkodliwa dla ludzi pracujących przy maszynie tnącej. Takie urządzenie stanowi duże ułatwienie dla pracowników różnych zakładów pracy. Poza cięciem pod wodą robi się to także pod specjalną obudową oraz z włączonym systemem wentylacji odprowadzającym szkodliwe gazy poza fabrykę, aby utrzymać bezpieczne warunki pracy. Konieczne jest zachowanie wszystkich wymogów BHP, ponieważ w innym przypadku mogłoby to skutkować utratą zdrowia, a z pewnością jego narażeniem. Dzięki profesjonalnym maszynom tnącym stal laserem możliwe jest uzyskanie dowolnego kształtu w wielu rozmiarach. Zaletą tej metody jest też to, że nie trzeba wymieniać tarczy tnącej dzięki zastosowaniu wiązki laserowej.

Cięcie stali laserowe a elektronika

Najprościej tłumacząc, na czym polega cięcie laserem stali, można powiedzieć, że odpowiednio zaprogramowana maszyna za pomocą wiązki laserowej skupia się na danej powierzchni i nagrzewa ją do takiego stopnia, że zostaje on rozdzielony. Czynność tę rzecz jasna wykonuje technik z doświadczeniem, tj. z ukończonym kierunkiem studiów w tej dziedzinie oraz po licznych kursach. Każdy, kto chciałby zacząć pracę przy cięciu stali laserem, musi liczyć się, że najpierw musi zainwestować w swoją edukację i zdobyć odpowiednie doświadczenie. Gdzie wykorzystuje się cięcie laserowe stali? M.in. w stoczniach i zakładach produkujących wagony i cysterny kolejowe. Wiele elementów wymaga precyzji, stąd też użycie wiązki laserowej zamiast mechanicznego wycinania stali. Tak więc maszyny do cięcia laserem wykorzystują elektronikę, która umożliwia zaprogramowanie jej w taki sposób, aby powstały produkt odpowiadał wszystkim ściśle określonym wytycznym. Jest to o tyle istotne, że każda część musi idealnie przylegać, aby nie doszło do potencjalnego wypadku lub awarii w przyszłości.

Cięcie stali laserem — potencjał

Cięcie laserowe stali ma naprawdę duży potencjał, jeśli chodzi o wycinanie różnych kształtów, które nie mogłyby powstać dzięki maszynie z tarczą tnącą. Laser jest o wiele precyzyjniejszy niż zwykła tarcza, stąd też mnogość zastosowań nowoczesnych maszyn do cięcia stali. Warto nadmienić, że w ogromnych zakładach przemysłowych cięcie stali wykorzystywane jest na dużą skalę. Często wycina się kilkumetrowe stalowe arkusze w tym samym czasie, aby usprawnić proces produkcji statków czy innych maszyn. Wycięte płaty stali unoszone są przez elektromagnesy, a następnie są transportowane dalej do maszyn spawających poszczególne sekcje. Dzięki temu możliwa jest niemal pełna automatyzacja procesów w stoczniach i innych podobnych zakładów przemysłowych. Maszyny pracują nie tylko wydajniej niż ludzie, ale też zmniejszone zostaje ryzyko utraty zdrowia pracowników.

Na czym polega cięcie stali laserem — podsumowanie

Z biegiem lat to cięcie laserem stali staje się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w wielu zakładach przemysłowych. Jest wydajne dzięki szybkim głowicom tnącym oraz precyzyjnej wiązce laserowej, która potrafi w krótkim czasie przeciąg arkusz stalowy o grubości ok. 2 cm. Jest to także opcja bezpieczniejsza dla pracowników fabryk. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP. Cięcie stali odbywa się przy użyciu wody. W związku z nagrzewaniem się powierzchni, ciecz zaczyna parować, dlatego istotne jest jej regularne uzupełnianie. Nie można też powierzyć programowania maszyny osobie bez odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Wymaga to specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, aby zaprogramowany kształt odpowiadał informacjom z projektu. Automatyzacja procesów jest opłacalna dla właściciela, ponieważ można wyprodukować więcej części niż w przypadku klasycznych urządzeń z tarczami tnącymi. Większa precyzja to także większe możliwości, dlatego warto zainwestować w cięcie stali laserem, jeżeli posiada się duży zakład produkcyjny.