Jak przygotować się do porodu?

Czas przygotowań do porodu to bardzo ważny i jednocześnie niezwykle stresujący etap w życiu kobiety. Na szczęście dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, poczujesz się spokojniejsza i gotowa do dnia narodzin dziecka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przyszykować się do tego wydarzenia, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jak prawidłowo przygotować się do porodu?

Narodziny dziecka to niezwykle ważna chwila, która wiąże się z wieloma silnymi emocjami. Aby poród obniżyć stres w dniu porodu, warto odpowiednio się przygotować do tego wydarzenia. Informacje o tym, jakie kroki należy podjąć, aby być w pełni gotową do porodu, znajdziesz poniżej.

Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym lub położną

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do porodu, umów się na konsultację z ginekologiem lub położną. Specjaliści Ci są w stanie odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania i rozwiać wątpliwości. Dzięki konsultacji z lekarzem lub położną będziesz miała szansę porozmawiać o swoich obawach i poznać skuteczne sposoby na radzenie sobie z bólem w czasie porodu.

Przygotuj torbę do szpitala

Jeśli chcesz obniżyć stres związany z porodem, koniecznie przygotuj wcześniej torbę do szpitala. Spisz listę rzeczy, które będą Ci potrzebne w czasie pobytu w szpitalu. Umieść na niej zarówno rzeczy niezbędne dla siebie, jak i maluszka. W torbie do szpitala nie powinno zabraknąć dokumentów, takich jak dowód osobisty czy karty ciąży. Muszą się w niej znaleźć również wyniki badań, ubrania dla mamy i dziecka oraz kosmetyki. Bardzo ważne jest spakowanie także majtek poporodowych. Rankingi dostępne w internecie pomogą Ci wybrać najlepszy model tej bielizny.

Wykonuj ćwiczenia przygotowujące do porodu

Mięśnie dna miednicy są intensywnie obciążone w czasie ciąży i rozwiązania. Z tego względu przed porodem warto wykonywać ćwiczenia tych partii mięśni. Dzięki odpowiedniemu treningowi Twoje ciało będzie dobrze przygotowane do porodu i znacznie szybciej się zregeneruje. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, skonsultuj się z doświadczonym fizjoterapeutą, terapeutą uroginekologii lub trenerem specjalizującym się w przygotowywaniu planów ćwiczeniowych dla ciężarnych.

Regularnie wykonuj masaż krocza

Aby dobrze przygotować się do porodu, warto od ok. 35. rozpocząć wykonywanie masażu krocza. Można przeprowadzać go samodzielnie lub z pomocą partnera. Aby ułatwić wykonanie masażu, najlepiej sięgnąć po naturalny olejek np. z kokosa lub migdałów. Dzięki systematyczności można skutecznie poprawić elastyczność mięśni krocza, co redukuje bóle w czasie porodu.

Przygotuj dokładny plan porodu

Aby zmniejszyć stres przed porodem, warto dobrze przygotować się do tego wydarzenia. W tym może pomóc stworzenie planu porodu. Należy umieścić w nim informacje, gdzie chcemy rodzić – w domu czy w szpitalu, a także czy pragniemy, aby był to poród rodzinny. Bardzo ważne jest również ustalenie, czy należy nam na otrzymaniu znieczulenia zewnątrzoponowego oraz w jakiej pozycji chcemy rodzić.