Jak sprawdzić czy używane auto jest bezwypadkowe?

Rosnące ceny nowych aut sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu używanego z rynku wtórnego. W sprzedaży dostępnych jest wiele pojazdów powypadkowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają efektownie. Niestety ich stan techniczny często pozostawia wiele do życzenia.

Działania prowadzone na własną rękę

Z każdym rokiem do Polski przywożonych jest mnóstwo samochodów powypadkowych, których naprawa za granicą jest nieopłacalna. Ze względu na niższe koszty robocizny uszkodzone pojazdy są naprawiane na terenie kraju i wystawiane na sprzedaż jako bezwypadkowe. Osobom, które nie znają się na motoryzacji, może wydawać się, że taki pojazd jest w pełni sprawny i wart swej ceny. Niestety użytkowanie powypadkowego auta naprawianego przy użyciu najtańszych części i materiałów może być kosztowne, a nawet niebezpieczne. Warto więc zadać sobie pytanie, jak sprawdzić, czy samochód jest bezwypadkowy? Najprościej przed dokonaniem zakupu poprosić o pomoc znajomego mechanika, który dokona oględzin wybranego auta. Fachowiec znający się na motoryzacji może pobieżnie ocenić stan techniczny samochodu, a także kulturę pracy jego jednostki napędowej i stwierdzić, czy pojazd był naprawiany.

Pomoc ze strony fachowców

Niestety nie wszyscy mają mechaników wśród rodziny i znajomych. Jak sprawdzić, czy auto nie jest powypadkowe w inny sposób? Najprościej poprosić o pomoc fachowców, którzy specjalizują się w tego rodzaju działaniach. Okazuje się, że na rynku funkcjonują specjalistyczne firmy zajmujące się diagnostyką samochodów na zlecenie. Jedna z takich firm dostępna jest na stronie https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-poznan/. Przedmiotem działalności profesjonalnych rzeczoznawców jest dokonywanie oceny technicznej samochodów. Osoba, która jest zainteresowana zakupem konkretnego modelu auta, może zlecić przygotowanie raportu na jego temat. Podczas oględzin sprawdzana jest m.in. dokumentacja samochodu oraz wykonywana diagnostyka komputerowa.

Rzeczoznawca dokonuje również pomiarów grubości lakieru za pomocą specjalnego miernika, weryfikuje oryginalność szyb, sprawdza poziom zużycia wnętrza oraz ogumienia. Po skontrolowaniu komory silnika oraz podwozia przeprowadzana jest jazda próbna według ściśle określonej procedury. Po zebraniu niezbędnych danych sporządzany jest raport końcowy, który trafia do klienta. Informacje znajdujące się w raporcie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy auto jest rzeczywiście bezwypadkowe i warte zakupu. Dzięki temu potencjalny nabywca może zminimalizować ryzyko nabycia tzw. składaka, który nie powinien być dopuszczony do ruchu. Korzystanie z usług takich fachowców wpływa więc na poprawę bezpieczeństwa i pozwala oszczędzić sporo pieniędzy. Dodatkowo wady wykryte podczas testów mogą stanowić podstawę do negocjacji ceny ze sprzedawcą.

Raporty dostępne w Internecie

Jak sprawdzić bezwypadkowość auta w jeszcze inny sposób? Jeżeli pojazd jest stosunkowo nowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poprzedni właściciel korzystał z usług autoryzowanego serwisu. Warto więc udać się do najbliższego ASO danej marki i tam uzyskać informacje na temat przebiegu oraz historii wykonywanych napraw. W sytuacji, gdy pojazd brał udział w kolizji i był naprawiany w serwisie, z pewnością zostało to odnotowane. W przypadku samochodów importowanych możliwe jest zamówienie raportów dotyczących historii auta. Do tego celu niezbędny jest nr VIN weryfikowanego pojazdu.

Raport VIN pozwala na uzyskanie informacji na temat danych technicznych i wyposażenia, a także o kolizjach i wypadkach. Niekiedy możliwe jest uzyskanie dostępu do zdjęć. Na tej podstawie potencjalny nabywca może określić rodzaj i wielkość uszkodzeń. System weryfikuje także, czy samochód nie widnieje w bazie pojazdów kradzionych. Dostęp do tego rodzaju raportów jest płatny. Niestety nie zawsze ilość uzyskiwanych informacji jest zgodna z oczekiwaniami. Zdarza się, że raport zawiera wyłącznie podstawowe informacje dotyczące wersji pojazdu. Duża ilość nierzetelnych sprzedawców sprawia, że warto poświęcić nieco czasu, by sprawdzić, czy kupowany pojazd używany jest rzeczywiście bezwypadkowy.