Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Wśród nich są i takie, które wymagają pomocy prawnej. W takim przypadku najlepiej jest udać się do kancelarii radcy prawnego. Tam liczyć można na pomoc prawną w różnych dziedzinach i obszarach. Warto zatem wiedzieć, kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego.

Kim jest radca prawny?

Dziś radca prawny ma niemal te same uprawnienia co adwokat. Jeszcze kilka lat temu oba te zawody prawnicze znacznie się od siebie różniły. Po wprowadzeniu nowych przepisów to się zmieniło. Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz aplikację radcowską. Co ważne, każdy radca prawny wpisany jest na listę radców prawnych prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zawód ten jest związany z zaufaniem publicznym, co oznacza, że osoba go wykonująca musi cechować się rzetelnością oraz szczerością. Praca radcy prawnego polega przede wszystkim na udzielaniu porad i konsultacji prawnych oraz sporządzaniu opinii prawnych i pism procesowych. Co ważne, osoba ta może reprezentować także swoich klientów przed sądem bądź innymi instytucjami publicznymi w charakterze obrońcy lub pełnomocnika.

Kiedy warto udać się do radcy prawnego?

Jak już wspomniano, w życiu zdarzają się równie sytuacje, także takie, w których konieczna jest pomoc prawna. Radca prawny świadczy swoje usługi w szerokim zakresie. Warto się do niego udać choćby w sytuacji, kiedy nie ma się pewności czy w danej sprawie postępuje się zgodnie z prawem. Wówczas radca udzieli odpowiedniej porady prawnej. Radca prawny pomoże także w napisaniu ważnego pisma do urzędu bądź sądu. Pomoc prawna radcy może być także potrzebna wówczas, kiedy planuje się zawrzeć z kimś jakąś umowę. Może być to choćby umowa kupna-sprzedaży domu lub mieszkania. W takiej sytuacji przykładowo radca prawny z zakresu nieruchomości w Łodzi przeanalizuje umowę i oceni czy jej zapisy są zgodne z obowiązującym prawem.

Z pomocy radcy prawnego można skorzystać w przypadku, kiedy planuje się zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki bankowej. Warto, aby najpierw przeanalizował zapisy umowy kredytowej pod kątem prawnym. Dzięki temu można mieć pewność, że nie podpisuje się dokumentu, który ostatecznie okaże się niekorzystny. W jakich jeszcze sprawach można zasięgnąć porady prawnej? Wskazać można tu choćby sprawy rodzinne i spadkowe. Co ważne, radca prawny pomóc może także w sytuacji, w której zostanie się oskarżonym o złamanie prawa i wkrótce rozpocząć ma się proces przed sądem bądź inne postępowanie karne.

Radca prawny nieruchomości. Łódź

Jak widać, zakres usług radcy prawnego jest bardzo szeroki. Dlatego zawsze, kiedy w danej sprawie potrzebna jest porada prawna, warto odwiedzić kancelarię. Może być to choćby wspomniana już sytuacja polegająca na kupnie lub sprzedaży domu, lub mieszkania. Radca prawny od nieruchomości z Łodzi dopilnuje, aby wszystkie zapisy w umowie kupna-sprzedaży były zgodne z prawem. Poza tym, do kancelarii radcowskiej warto się udać w celu uzyskania porady prawnej, sporządzenia pisma urzędniczego czy pisma procesowego.