Kolimator – co to jest i jak działa?

Tempo oddania strzału oraz jego precyzja to dwie najważniejsze rzeczy dla osób, które zajmują się sportami strzeleckimi lub walczą na polu walki. Właśnie dlatego do broni stosuje się różne akcesoria, która ułatwiają oddać szybki i celny strzał. Jednym z najpowszechniejszych jest kolimator. Czym on dokładnie jest oraz jak działa?

Kolimator co to jest?

Kolimator jest rodzajem celownika do broni, który wykorzystuje zjawisko fizyczne nazywane kolimacją. Pierwsze celowniki kolimatorowe powstały w latach sześćdziesiątych i do czasów współczesnych przeszły niejedną rewolucję. Obecnie, kolimator jest podstawowym wyposażeniem profesjonalnych sił zbrojnych na całym świecie.

Najważniejszą zaletą celownika kolimatorowego jest jego lekkość (co ma bardzo duże znaczenie w przypadku zawodowych żołnierzy) oraz to, że oddanie strzału z broni następuje ułamki sekund po złożeniu się strzelca, do strzału. Kolimator bardzo precyzyjnie pokazuje punkt, gdzie skierowany jest wylot lufy, a więc miejsce, gdzie trafi wystrzelony pocisk. W nowoczesnych przyrządach kolimatorowych nie występuje tzw. efekt paralaksy, czyli przesunięcia obrazu widzianego realnie i widzianego w kolimatorze. Efekt paralaksy wynika z powodu zmiany kąta spoglądania na dany obiekt przez przyrządy.

Jakie są rodzaje celownika kolimatorowego?

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaju kolimatorów:

– otwarty,

– zamknięty,

– holograficzny.

Każdy z wymienionych przyrządów celowniczych, choć ma takie samo zadanie, to jednak ich budowa oraz przeznaczenie delikatnie się różnią. Wszystkie typu kolimatorów do sportów strzeleckich można zakupić pod tym adresem: https://armaj.com.pl/pl/c/Kolimatory/19.

Dzięki kolimatorowi otwartemu strzelec może osiągnąć większe pole widzenia. Najczęściej kolimatory otwarte stosuje się w wiatrówkach oraz innej broni palnej. Jego budowa jest niezwykle prosta. Kolimator otwarty jest najlżejszym rodzajem przyrządów kolimatorowych dostępnych na rynku.

Kolimator zamknięty, najczęściej jest wykorzystywany w myślistwie. Dzięki zamkniętej konstrukcji, producenci mogą pozwolić sobie na montaż dodatkowych przyrządów, które np.: powiększają obraz w celowniku. Z kolimatora zamkniętego można korzystać nawet w pełnym słońcu.

Kolimator holograficzny jest ewolucją kolimatora otwartego. Różnicą pomiędzy oboma przyrządami jest to, że w przypadku celownika holograficznego punkt celownicy wpada bezpośrednio do okna strzelca, a nie jak w przypadku, klasycznego otwartego kolimatora, jest wyświetlany na szkle. Z kolimatora holograficznego korzystają strzelcy, którzy muszą prowadzić ogień na większe odległości.

Jak działa kolimator?

Już wiemy, co to kolimator, ale pora zapoznać się z tym, jak taki przyrząd działa. Jak już wspomniano na początku, kolimator wykorzystuje zjawisko kolimacji, które polega na otrzymaniu do przyrządu celowniczego spójnej wiązki światła, która ma niską rozbieżność. W praktyce oznacza to tyle, że przyrząd celowniczy na obserwowanym obiekcie wyświetla znak celowniczy, zgodny z realnym położeniem wylotu lufy. Wszystko to sprawia, że celowanie i strzał odbywają się bardzo szybko i intuicyjnie, a pocisk trafia dokładnie w miejsce, w które został wystrzelony.

Przyrząd kolimatorowy wyświetla wiązkę światła, które jest równoległa z osią lufy, dzięki czemu, ten typ celownika jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o prowadzenie ognia na średnim oraz krótkim dystansie.

Celownik kolimatorowy generuje strumień światła, który jest rzutowany na specjalny filtr lub specjalne zwierciadło, dopiero wtedy wygenerowane światło odbija się do oka strzelca. Wszystko to sprawia, że przyrządy kolimatorowe pozwalają skutecznie obserwować otoczenie oraz cel strzelca.

Kolimator już od jakiegoś czasu stał się podstawowym wyposażeniem tak żołnierzy zawodowych, jak i osób uprawiających strzelectwo hobbystycznie. Tego typu przyrządy celownicze pozwalają do minimum, skrócić czas reakcji strzelca. Szybki czas reakcji jest ważny nie tylko na prawdziwym polu walki, ale również na tym zabawowym, kiedy staramy się oddać jak najbardziej realne warunki działania.