Rodzaje zamków meblowych i ich zastosowanie

Zamki w meblach pozwalają skutecznie zabezpieczyć przedmioty, które przechowujemy w środku. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że ktoś niepowołany uzyska dostęp do cennych dla nas rzeczy. Nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to zwykła pamiątka, czy drogocenna biżuteria. Jakie jednak znamy rodzaje zamków meblowych? W jaki sposób można z nich korzystać i do czego sprawdzają się najlepiej?

Obecne rodzaje zamków meblowych

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy różne zamki meblowe. Rodzaje zależą od sposobu ich montażu oraz zastosowania, do których można je wykorzystać. Są to zamki:

  • baskwilowe – przeważnie można je spotkać w wysokich szafach. Mogą być montowane zarówno w jedno-, jak i dwuskrzydłowych modelach. Ich główną zaletą jest to, że z pomocą jednego zamka zamyka się jednocześnie górę oraz dół. Zachodzi jedynie konieczność wkręcenia specjalnych prętów, które to umożliwiają;
  • ryglowe (kwadratowe) – najczęściej można się na nie natknąć w szafkach biurowych. Do ich otwierania i zamykania korzysta się z klucza. Czasami można je montować w szufladach;
  • nakładane i wpuszczane – ich zastosowanie jest podobne. Montuje się je przeważnie w szafkach. To właśnie sposób zakładania zamków pozwala je rozróżnić. Nakładane mocuje się po zewnętrznej powierzchni szafki, a wpuszczane – wewnątrz;
  • żaluzjowe – ich działanie jest dosyć ciekawe. Wyróżniają je ciekawe zaczepy, które przeważnie formuje się w kształt cyfry 1. Kiedy zamek zostaje zamknięty, zaczepy rozchodzą się na boki, a wtedy zahaczają o blaszkę;
  • centralne – są najlepszych rozwiązaniem, gdy posiadamy szafkę z wieloma szufladami. W takiej sytuacji nie jesteśmy zmuszeni zamykać każdej z osobna. Wystarczy raz przekręcić kluczyk, a wszystkie zostaną zamknięte. Ten rodzaj ma też taką zaletę, że przy otwartym zamku można jednorazowo otworzyć tylko jedną szufladę;
  • skrzynkowe (kasetkowe) – najczęściej wykorzystywane na poczcie, głównie w metalowych drzwiach i sejfach.

 

Jeśli szukasz zamków meblowych, sprawdź na https://www.euro-locks.pl/.

Typy zamków meblowych do szkła

Szkło należy do dosyć delikatnych materiałów. Z tego powodu w jego przypadku nie należy korzystać z tych samych zamków meblowych, co do innych modeli. Jeśli chodzi o zabezpieczenie gablot i szklanych witryn, zawsze należy wykorzystywać typy, które zostały do tego specjalnie stworzone.

Można znaleźć nie tylko zamki wymagające wiercenia w szkle. Niektóre można przymocowywać bez ingerencji w strukturę materiału. Istnieją również takie, które nadają się do zakładania na szklane drzwi obrotowe lub przesuwne.

Przesuwne modele dosyć często posiadają ruchome zamki, które umożliwiają zablokowanie tak, że nie można poruszyć drzwiami. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, mające wpływać na trwałość użytkowania takich skrzydeł i chroniące je przed większym uszkodzeniem.

Zamki meblowe – rodzaje dla drzwi przesuwnych

Jeśli posiadamy szafki z drzwiami przesuwnymi, to warto zadbać o jedno z dwóch zabezpieczeń, które najlepiej się sprawdzą w tym przypadku. Wśród nich wymienia się:

  • żaluzjowe – ten rodzaj zamka meblowego został opisany wyżej. Jednak równie dobrze co do klasycznych sprzętów, sprawdzi się rewelacyjnie w przypadku drzwi przesuwnych. W wielu przypadkach zamki te posiadają precyzyjny mechanizm, który skutecznie zabezpiecza zawartość. Otwiera się poprzez pół obrotu klucza, a zamyka przez domknięcie drzwiczek;
  • wciskane – nie można dzięki nim omijać obu par drzwi. Otwieranie wygląda tak, jak zwykle, ale podczas zamknięcia trzeba najpierw wcisnąć cylinder, który znajduje się na skrzydłach.

Podsumowanie

Opisane typy zamków meblowych sprawdzają się w przypadku różnych drzwi. Warto zawsze przed zakupem zastanowić się, jakiego rodzaju egzemplarz najbardziej sprawdzi się w naszym przypadku i właśnie w taki zainwestować. Dzięki temu zawartość szafki będzie najlepiej chroniona.

Istotne jest także to, by w przypadku szklanych czy przesuwnych drzwi pamiętać, że nie każde rozwiązanie się nada. Klasyczne zamki lepiej zostawić dla klasycznych mebli. Dzięki temu nie zniszczymy delikatnych materiałów.