Wady i zalety promocji w internecie

Internet w obecnych czasach zdominował niemal każdą sferę życia człowieka. Styczność z nim mamy niemal codziennie, robiąc zakupy online, posługując się nawigacją czy też oddając się przeróżnym rozrywkom, jakie oferuje. Nie ma więc co się dziwić, iż reklamodawcy odnaleźli ogromny potencjał właśnie w Internecie. Szeroki wybór formy reklamy, niska cena czy też personalizacja – to tylko niektóre z korzyści, o których jeszcze wspomnimy w dalszej części tekstu. Warto jednak spojrzeć na temat z kilku perspektyw. Reklama internetowa wady i zalety z pewnością posiada jak niemal każda rzecz na świecie. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną formę promocji, warto zgłębić temat marketingu online, o którym więcej opowiemy poniżej.

Reklamowanie się w Internecie – dlaczego warto?

Każdy z nas z pewnością korzysta z powszechnie dostępnych social mediów. Przewijając się więc pomiędzy postami naszych znajomych czy polubionych stron, widzimy pojedyncze reklamy różnych marek. Dziennie ich liczba dochodzić może do nawet kilkudziesięciu, a często nawet nie jesteśmy tego świadomi. Podobnie sprawa wygląda na prywatnych stronach internetowych. Powodem dużej ilości reklam jest fakt, iż promocja online jest stosunkowo tania. Minimalna cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za udostępnienie naszego produktu lub usługi na wielu portalach społecznościowych czy też stronach, zaczynać się będzie od nawet kilku złotych. Oczywiście, czym więcej środków przeznaczymy na daną kampanię reklamową, tym częściej widoczna będzie ona dla użytkowników. Dodatkową zaletą internetowej reklamy jest fakt, iż możemy określić, do jakich osób ma się ona wyświetlać. Parametry, jakie ustalamy podczas tworzenia tzw. „targetu”, to między innymi:

– wiek,

– płeć,

– miejsce zamieszkania,

– zainteresowania.

Duże możliwości konfiguracji kampanii reklamowej w połączeniu z niesamowitą popularnością social mediów i portali, skutkują wyświetleniami promocji na poziomie setek, tysięcy lub nawet milionów! Reklama internetowa posiada jednak także i wady.

Problemy z widocznością reklam

Ogromna ilość reklam, które obecne są w Internecie, spowodowała irytację użytkowników. Powstało więc wiele wtyczek przeglądarkowych, jak chociażby najpopularniejsza, czyli AdBlock, które mają za zadanie ukrywać kampanie promocyjne. Płacąc więc za reklamowanie się na danej stronie, musimy pogodzić się z faktem, że część osób nie zobaczy naszego produktu lub usługi. 

Gdzie reklamować się w Internecie?

Jak już wspomnieliśmy, istnieją dwie główne możliwości wyboru miejsca dla naszej reklamy:

– social media (np. Facebook, Instagram, Twitter),

– strony internetowe jak przykładowo reszuman.pl.

W pierwszym z wymienionych przypadków dostępne są dla nas konkretne narzędzia, które wspomogą konfigurację kampanii reklamowej. Jeśli jednak reklamę pragniemy umieścić na prywatnym portalu, jak wspomniany uprzednio http://www.reszuman.pl, najczęściej kontaktujemy się bezpośrednio z właścicielem danej strony. Wtedy też ustalamy cennik takowej promocji, jej formę oraz przedział czasowy współpracy.