siłownia

Jak wybrać siłownie?

W obliczu rosnącej świadomości na temat tego, jak dbać o zdrowie i wygląd, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z siłowni, których nie brakuje ani w dużych, ani w małych miejscowościach. Jednak jeśli nie przemyślimy wyboru miejsca, możemy się bardzo szybko zawieść i zniechęcić do dalszego, regularnego podejmowania aktywności fizycznej. Jak wybrać siłownię, aby chodzić do niej z chęcią?

Przemyśl rodzaj treningu i wybierz dobrze zaopatrzoną siłownię

Zanim podejmiesz się wyzwania walki o lepsze zdrowie, wygląd i samopoczucie, zorientuj się, jakie ćwiczenia chciałbyś lub lubisz wykonywać. Być może chcesz się skupić na rzeźbieniu mięśni brzucha i nóg, a może ogólnie na utracie wagi i budowaniu wydolności. Rodzaj treningu, na który chcesz się ukierunkować, jest bardzo ważny w kontekście wyboru siłowni – Zielona Góra oferuje zróżnicowane rozwiązania, z których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie musisz dyskwalifikować niewielkich siłowni – być może okaże się, że posiadają one dokładnie taki sprzęt, jakiego szukasz i nie przepłacisz za te możliwości, z których w ogóle nie będziesz korzystać.

Godziny otwarcia siłowni i wielkość ruchu

Przemyśl, jak często, w jakich dniach i godzinach będziesz uczęszczać na siłownię. W Zielonej Górze znajdziesz miejsca otwarte nawet całodobowo. Jednak godziny otwarcia to nie wszystko. Jeśli chcesz ćwiczyć na przykład po pracy, może się okazać, że o tej porze siłownia i interesujące Cię sprzęty są bardzo obłożone. Dlatego warto się zorientować, jak wygląda ruch w wybranym miejscu w konkretnych godzinach, abyś mógł ćwiczyć swobodnie, komfortowo i bez przeszkód.

Odległość między Twoim domem a siłownią

Choć może nie być to łatwe, powinieneś szukać kompromisu między wyżej wymienionymi kwestiami a bliskością siłowni od Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli jesteś osobą pracującą lub uczącą się, prawdopodobnie nie chcesz poświęcać więcej czasu, niż to konieczne, na dojazdy na siłownię. Postaraj się zawęzić obszar poszukiwań do miejsc, do których łatwo będzie Ci dotrzeć w wybranych momentach. Uwzględnij przy tym natężenie ruchu drogowego w godzinach, w których planujesz odbywać treningi.

Cena karnetu w siłowni

Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś na siłowni, zawsze istnieje ryzyko, że taka forma treningu może nie być dla Ciebie. W wielu miejscach jednak możesz spotkać się z praktyką, że karnety sprzedawane są na kilka miesięcy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jeżeli jesteś osobą początkującą i chcesz po prostu spróbować swoich sił, bardziej korzystną opcją dla Ciebie będzie postawienie na siłownię w Zielonej Górze lub w innym mieście, która oferuje karnety na określoną liczbę wejść lub krótki okres czasu, na przykład miesiąc.

Zajęcia grupowe i trenerzy

Jeśli planujesz uczęszczać na siłownię, by brać udział w zajęciach grupowych, zorientuj się, jak często się one odbywają, jak liczne są grupy oraz czy uczestnictwo wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Koniecznie zwróć uwagę także na to, kim są prowadzący, jakie mają kwalifikacje oraz doświadczenie.