Piec gazowy do domu – jaki wybrać?

Wielu właścicieli domów decyduje się na montaż pieca gazowego. Wynika to m.in. z tego, że tego typu piece są bardzo wydaje, a także dość proste w obsłudze. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Pytanie, jakie jednak często się pojawia, dotyczy tego, jaki piec wybrać. Czym zatem się kierować wybierając piec gazowy, np. do domu o powierzchni 120 m2 w Warszawie.

Rodzaje pieców gazowych

Dziś na rynku oferowane są różne modele pieców gazowych. Przede wszystkim wyróżnić można tu piece tradycyjne (atmosferyczne) oraz piece kondensacyjne. Oba wyglądają i działają podobnie, jednak różni je ich efektywność pracy. Piec tradycyjny charakteryzuje się sprawnością na poziomie 80-90%. Z kolei sprawność pieca kondensacyjnego może być jeszcze wyższa. Dzieje się tak dlatego, ponieważ piec kondensacyjny w przeciwieństwie do pieca tradycyjnego potrafi odbierać dodatkowo ciepło, które wytwarzane jest przez parę wodą powstałą w wyniku spalania gazu w piecu. Dlatego obecnie znacznie częściej do domów jednorodzinnych wybierane są piece kondensacyjne. Na rynku dostępne są jeszcze piece pulsacyjne, które stanowią pewien rodzaj pieców kondensacyjnych. Wyposażone są one w dodatkową komorę spalania, do której doprowadzana jest mieszanka gazowo-powietrzna. Gaz w takich piecach spalany jest pulsacyjnie, co pozwala zaoszczędzić nawet o 15% więcej energii w porównaniu z typowym piecem kondensacyjnym. Warto dodać jeszcze, że popularność pieców kondensacyjnych wynika także z tego, że na rynku działa wiele serwisów specjalizujących się w naprawach tego typu pieców. Naprawa piecyków gazowych w Warszawie nie jest zatem żadnym problemem.

Piec gazowy jednofunkcyjny a dwufunkcyjny

Piece gazowe podzielić można jeszcze na te jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W pierwszym przypadku piec dostarcza ciepło do pomieszczeń i jest w stanie podgrzewać wodę w innym podgrzewaczu pojemnościowym. Z kolei piec dwufunkcyjny wyposażony jest dodatkowo w wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę przepływowo. Oznacza to, że jest w stanie ogrzać zarówno wodę, jak i pomieszczenie. Których z tych modeli będzie lepszym rozwiązaniem? W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 warto postawić na piec dwufunkcyjny. Woda w takim piecu podgrzewana jest dopiero w momencie odkręcania kurka.

Zalety pieców gazowych

Duża popularność pieców gazowych nie jest przypadkowa. To skuteczny i wydajny sposób ogrzewania wody i domu. Co więcej, jak już wspomniano, nie są one skomplikowane w obsłudze. Polegają ona jedynie na ustawieniu na komputerze czasu i systemu grzania. W przypadku awarii nie ma również problemów z ich naprawą. Ważne jednak, aby naprawa piecyków gazowych w Warszawie przeprowadzana była przez specjalizującą się w tym zakresie firmę. Wśród zalet pieców gazowych wymienić trzeba na pewno również to, że jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ są to piece niskoemisyjne. Co więcej, piec gazowy nie zajmuje dużo miejsca, co także jest jego zaletą. Dostępne są zarówno piece stojące, jak i wiszące. Jeśli dysponuje się mniejszą przestrzenią, to warto postawić na piec wiszący.

Moc pieca gazowego

Na koniec nie można zapomnieć o doborze mocy pieca gazowego. Zakłada się, że do ogrzania 10 m2 potrzeba 1 kW. W przypadku domu o metrażu 120 m2 moc pieca wynosić powinna zatem 12 kW. Jednak to nie wszystko. Pamiętać trzeba jeszcze moc potrzebną do ogrzewania wody użytkowej. Dodać zatem należy dodatkowe 7-12 kW. Pod uwagę wziąć trzeba jeszcze liczbę domowników. Jeśli jest ich np. czworo, to moc pieca gazowego wynosić powinna 19-25 kW.