Regulatory wzrostu roślin – jak działają?

Regulatory wzrostu roślin są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Stosowanie regulatorów wzrostu roślin stało się bardziej popularne ze względu na wpływ, jaki mogą mieć na plony.

Czym są regulatory wzrostu?

Regulatory wzrostu roślin to substancje chemiczne, które kontrolują wzrost i rozwój roślin. Są to cząsteczki sygnalizacyjne, które działają poprzez interakcję z receptorami na ścianie komórkowej innych komórek w roślinie, wpływając na ich wzrost i metabolizm. Regulatory wzrostu roślin pomagają roślinom rosnąć i dojrzewać. Bez nich roślina nie mogłaby wytworzyć kwiatów lub owoców, a nawet po prostu pozostać przy życiu przez bardzo długi czas. Regulatory wzrostu roślin można podzielić na trzy grupy na podstawie ich struktury chemicznej: związki pochodzące z aminokwasów (takie jak auksyny), związki pochodzące z terpenów (takie jak gibereliny) i związki pochodzące z peptydów (takie jak kwas abscysowy).

Regulatory wzrostu roślin – jak działają?

Regulatory wzrostu roślin są chemicznymi posłańcami, które kontrolują wzrost i rozwój roślin. Sygnalizują one, kiedy rosnąć, jak rosnąć, a nawet kiedy kwitnąć. Regulatory wzrostu znajdują się w całej roślinie. Niektóre są przechowywane w komórkach lub tkankach do wykorzystania w późniejszym czasie, ale inne mogą być szybko rozłożone, zanim dotrą do komórek docelowych.

Rośliny mają wiele różnych sposobów przechowywania hormonów roślinnych; jednak nie wszystkie metody przechowywania działają równie dobrze ze wszystkimi rodzajami hormonów roślinnych.

Dlaczego warto stosować regulatory wzrostu roślin?

Regulatory wzrostu roślin są stosowane w celu poprawy plonu i jakości roślin. Mogą być stosowane do kontroli:

  • Wysokości roślin
  • Czasu kwitnienia
  • Wielkości i kształtu owoców

 Roślinny regulator wzrostu roślin, taki jak giberelina A4/7, występuje naturalnie w roślinach. Jest on produkowany w liściach i korzeniach rośliny – transportowany z tych struktur do innych części rośliny, gdzie kontroluje wzrost i rozwój. Na przykład, kiedy nasiono kiełkuje, produkuje hormony, które promują podział komórek i wydłużenie systemu korzeniowego. Regulatory wzrostu roślin regulują również ilość wody zużywanej przez każdą część rośliny, tak aby jej ilość była dostępna dla wszystkich potrzeb w całym cyklu życia.

Szybkość reakcji jest związana z metabolizmem rośliny

Regulatory wzrostu roślin są formą cząsteczek sygnalizacyjnych, które są produkowane i uwalniane przez komórki w odpowiedzi na bodźce środowiskowe. Regulują one wiele aspektów wzrostu, rozwoju i fizjologii w roślinie, w tym odpowiedzi na światło, grawitację, stres wodny i czas kwitnienia. Niektóre regulatory wzrostu roślin mogą hamować działanie innych hormonów roślinnych. W niektórych przypadkach hormon roślinny może hamować działanie innego. Na przykład gibereliny (należące do rodziny GA) mogą hamować produkcję etylenu poprzez hamowanie enzymów zaangażowanych w produkcję etylenu.

Innym przykładem jest kwas abscysynowy (ABA). Wykazano, że ABA może hamować stężenie auksyn, a tym samym wpływać na tempo wydłużania łodyg i wzrost korzeni. Regulatory wzrostu roślin kontrolują kilka aspektów wzrostu i rozwoju roślin. Regulatory wzrostu roślin są kluczową częścią odpowiedzi rośliny na zmiany środowiskowe, jak również jej interakcji z innymi organizmami. Regulatory wzrostu roślin są wykorzystywane w rolnictwie do kontroli wzrostu roślin, np. poprzez zmniejszenie wielkości lub zwiększenie plonów. Mogą być również stosowane do leczenia chorób i zaburzeń w roślinach oraz do innych celów związanych z produkcją rolną. Jeśli szukasz sprawdzonych regulatorów wzrostu roślin, sprawdź ofertę https://superplony.pl/pl/c/Regulatory-wzrostu/27.

Regulatory wzrostu roślin to ważna klasa substancji chemicznych stosowanych do kontroli rozwoju roślin. Ich działanie polega na naśladowaniu efektów działania naturalnych hormonów roślinnych, które są produkowane przez rośliny w celu zarządzania takimi aspektami, jak wzrost i czas kwitnienia. Regulatory wzrostu roślin występują w wielu różnych formach i mogą promować lub hamować działanie innych hormonów roślinnych w zależności od tego, czego potrzebujesz dla swojej uprawy.